Tri histori emigrimi: Rrugëtime, shtëpi, ngecje

Kombinati në protestë kundër zaptimit të lulishtes së vetme

Një fidan dhe një lopatë

Karnavali i Bozovcës – rrëfim nëpërmjet etnografisë vizuale

Vijojnë protestat në Tiranë në mbështetje të Palestinës

Personat me aftësi të kufizuar mbështeten ende te familjarët si ndihmës personalë

Operatorët telefonikë “skllevërit” e shoqërisë moderne

1 maji i protestave, punëtorët shqiptarë përballë institucioneve

Nga fjala, tek imazhi: Palcë dhe frymë – Arti Lushi

Me dyer të mbyllura prej Kryetarit

Platforma për transparencën e shpenzimeve qeveritare mbetet pa financim, AIS: Databaza, instrument i rëndësishëm anti-korrupsion

Personat me aftësi të kufizuar të përjashtuar nga shërbimet turistike

“Mos të bëhen palë me shkatërruesit”, aktivistët e Zall Gjoçaj kërkojnë nisjen e hetimeve nga Prokuroria Lezhë

Thirra- Një etnografi e shtetit grabitqar dhe të kapur

Citizensat për komunitetin, komunitetet për Citizensat

“Veliaj në burg”, Lëvizja Bashkë aksion në Bashkinë e Tiranës

Studentët e Kamzës do duhej të merrnin abonenë e kompensuar që prej janarit

Rakip Suli edhe një herë në SPAK, Qëndresa Qytetare kërkesë për hetim penal të kryetarëve bashkiakë të ndëshkuar nga KQZ

Forte Prenestino: Kështjella që jehon rezistencë

Kultura e pushtetit si lavd për Kryetarin

Reagim i redaksisë | Liria jonë dhe impotenca e Kryeministrit

Në mbështetje të Palestinës, marshohet në Tiranë në javën e 24-të të bombardimeve në Gaza

Bërbili: Këngë të harruara të Arbëneshëve të Zadarit

Mes Vetes dhe Vedit: “Gjaku” – Ernest Koliqi

Për sigurinë e grave në rrugë, në internet dhe kudo në shoqëri

Fija e flokut

Albanologjia e një shoqërie në ikje

Ferri ekzistencial | “Vendi ku nuk vdiset kurrë” – Ornela Vorpsi

Gjithëkohësia e “Gruaja që deshe”

Edhe njëherë thirrje për Statusin e Minatorit

Parlamenti tetë minutësh përlan zonat e mbrojtura dhe ratifikon marrëveshjen Rama-Meloni

Një Peticion për Shkencën e Vërtetë?!

Metamorfoza e heroit (Rasti i Pa heronj, pa bujë – Ndriçim Ademaj)

Aktivistët presin Blinken me flamurin palestinez. Rama: Reformim i Palestinës, pastaj “zgjidhje me dy shtete”

“Nëse dalin videot, unë kam m’i hupë krejt”

Për mitin-personazh dhe personazhin-mit: një miniaturë e “Këmba e të panjohurës” të Krenar Zejnos

Shëtitorja e Bathores, “qilimi” prej betoni

Shqipëria, progres të pakët për të siguruar të drejta dhe shërbime të barabarta për personat me aftësi të kufizuar

Koti, mohi, loja

Marrëveshja Rama-Meloni në pajtim me Kushtetutën, aktivistët: Gjykata, viktimë e radhës e autokracisë

Loja për lojën, loja si mësim se si mësohet

Gjykata Kushtetuese favorizon studentët e mjekësisë

Amnesty International raport kundër marrëveshjes për emigrantët, nesër seanca e radhës në Gjykatë Kushtetuese

Protesta e radhës në solidaritet me Palestinën, organizatorët thirrje dhe akuza për shtetin shqiptar

Marrëveshja Meloni-Rama, Gjykata Kushtetuese nis shqyrtimin nesër. Thirrje nga qytetarët për vendim të drejtë

2 vite pas shembjeve tek “5 maji”, banorët: “Rrënojat janë të shtetit, jo tonat”

Armëpushim tani! Në Tiranë marshohet për ndalimin e pushtimit të Palestinës

Bullizmi u denoncua, shteti heshti

“Me lëshu rrënjë në dhe të ri”, hulumtimi i studentëve amerikanë për oborret e Kamzës

Një vit edhe me Këshill edhe pa Këshill Bashkiak

Banorët e Kamzës bllokojnë bulevardin kryesor në shenjë revolte ndaj “SHPRESA AL”

Mbledhja e fundit e Këshillit Bashkiak për këtë vit, shyqyr

Buxheti 2024 për Kamzën, bashkia ndërton godinë të re me lekët nga lejet e ndërtimit

Kronologjia e instalimit të “mafies” së 5 Majit

Një fitore e parë, studentët e mjekësisë “heshtin” ligjin derisa të flasë Gjykata Kushtetuese

Zëra nga lumi në Sheshin Skënderbej

Si mund të kurojnë duart e prangosura?

Nuk dua të mbes pa e parë “Nuk dua të vdes e virgjër”

Cirk te Këshilli Bashkiak

Përvijime të Kamzës

Mbledhja e parë e Këshillit Bashkiak si dasëm, të kënaqurit, të pakënaqurit dhe të harruarit

Studentët e mjekësisë në protestë: “Duam të qëndrojmë më shumë se tre vite, përmirësoni kushtet”

Kapaciteti për të qenë vetëm

150 firmëtarë në mbështetje të ASA: Përkrahim çdo nismë ligjore, administrative dhe shoqërore në mbrojtje të lirisë akademike

QV 1598/01 si të gjitha, të gjitha si QV 1598/01

Ndërtimet e reja në Kamëz, qyteti po shpërfytyrohet

Rezervuari i Paskuqanit dhe dritëhijet e tij

Për 8-Marsin në Kamëz

Seanca e parë kundër ndryshimeve në Zonat e Mbrojtura, komuniteti ka besim

“Shteti bashkëfajtor”, tre akte në Kamëz dhe marshim në kryeqytet për 8 marsin

A pi ujë drejtësia?

Grupi Ata në Kamëz: Shumë gra i kemi humbur. Por, kemi edhe shumë gra për të ruajtur

Statusi i së keqes

Ura e Matit, beteja 2-vjeçare për ta mbajtur në këmbë

“They’re killing us”, manifestim për drejtësi për vrasjen e 22-vjeçares keniane Joy Ayoko

Kraja Postmodern

Marisa

Bisedë në ballkonin dëshmues

Aksesueshmëria në qytetin e Kamzës për personat me aftësi të kufizuar vijon të mbetet një e drejtë e mohuar

Bashkia nën hije

Leo

Ida

Me urdhër mbrojtje por të pambrojtura

Marrëveshje pa u marrë vesh, Bashkia Kamëz u imponohet banorëve në dëmshpërblimin e shtëpive në Paskuqan

Përjetimi i Nakbas, sërish

Përdhunimi – Franca Rame

Mjerimi që shkakton Shpresa

Mit vegjëlie (pjesa e dytë)

Mit vegjëlie (pjesa e parë)

Politika Bllofi dhe Basti i Universitetit

Rindërtimi si dhuratë, pa pretendime mbi të

Nyjëtime ekofeministe në Kamëz

Media komunitare

HEC-i i Madheshit mund dhe duhet të ndalet

Klotilda

Dorëhiqet një nga anëtarët e trupës, nuk ka vendim nga Gjykata e Lartë për liçencën e prodhimit të energjisë së HEC-it në Zall – Gjoçaj

(Krye)Vepër

Ura që lidh Laknasin dhe Valiasin në degradim, banorët të rrezikuar me rikthimin e reshjeve të vjeshtës

Ditët e bjeshkimit në Gjoçaj

“Lajmësit nuk kanë liri”, gazetaria në Shqipëri kontrollohet nga politika dhe interesat e pronarëve