Armëpushim tani! Në Tiranë marshohet për ndalimin e pushtimit të Palestinës

Qytetarë, aktivistë dhe shtetas te huaj morën pjesë sot në një marshim solidarizues me popullin e Palestinës, me thirrjen globale: Armëpushim tani! Në komunikatën e mbajtur iu bë thirrje qeverisë të shkëpusë marrëdhëniet diplomatike me shtetin e Izraelit dhe marrëveshjet ushtarake mes dy vendeve. Gjithashtu, protestuesit bënë thirrje për mbështetje qytetare dhe presion publik ndaj qeverisë për qëndrime humane në organizmat ndërkombëtarë.
 
Me pankarta në duar, flamuj të Palestinës dhe thirrje, protestuesit marshuan nga Sheshi “Nënë Tereza”, drejt Ambasadës Izraelite dhe mbajtën fjalët në Sheshin “Skënderbej”.
 
“S’është konflikt, s’është as luftë. Ky është genocid.” – u thërrit në masë nga protestuesit në ballë të ambasadës Izraelite, shtetit që tashmë është akuzuar në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë nga Konventa për Parandalim dhe Ndëshkim të Krimeve të Gjenocidit në Rripin e Gazës.

Bullizmi u denoncua, shteti heshti

Vetëvrasja e 41-vjeçares Bedrie Loka, shkaktuar nga dhuna psikologjike e shantazhi i vazhdueshëm në rrjete sociale dhe nga familjarë që vinin në dyshim nderin e saj, ka prekur opinion publik në masë. Ditën e djeshme u njoftua një protestë në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë dhe paraditen e sotme qytetarë dhe aktivistë mbajtën fjalët e tyre para medias. 

Bedrie Loka kishte denoncuar në Policinë e Durrësit, dhjetorin e vitit 2022, hapjen e një llogarie në rrjete sociale me emrin e saj por pas referimit të materialeve në Prokurori, çështja nuk ka ecur përpara duke i hapur rrugë shantazhit të vazhduar. 

Banorët e Kamzës bllokojnë bulevardin kryesor në shenjë revolte ndaj SHPRESA AL

Qindra qytetarë të Kamzës, pasi kanë pritur në radhë të gjata që prej orës 5 të mëngjesit kanë protestuar në bulevardin kryesor të qytetit pasi janë njoftuar pas 4 orësh pritje se abonetë e transportit publik nuk do të shiten as ditën e sotme. Të revoltuar nga trajtimi i padrejtë, tallës e thuajse çnjerëzor nga përfaqësuesit e kompanisë së shërbimit të transportit SHPRESA Al kanë bllokuar lëvizjen e urbanëve. Të mbajtur pezull për ditë të tëra dhe në radhë të gjata që ndjellin konflikte të atypëratyshme edhe mes atyre që presin, kanë vendosur ashtu të shumtë të protestojnë deri në momentin që do të shtinin në dorë abonetë e muajit janar.

Nuk dua të mbes pa e parë “Nuk dua të vdes e virgjër”

Përmes shfaqjes dhe pamundësisë së saj për ta ndjekur, Suela thërret për gjithëpërfshirje dhe zhdukjen e pengesave, jo vetëm infrastrukturore, në mënyrë që personat me aftësi të kufizuar të shijojnë artin, kulturën, politikën, demokracinë dhe çdo aspekt tjetër të shoqërisë. 

“Unë uroj që Bashkia Kamëz, nëpërmjet kësaj shfaqjeje, të ndërgjegjësohet që ka nevojë për më shumë akses për personat me aftësi të kufizuara, jo vetëm në objektet kulturore, por kudo, në rrugë, në trotuar, në transport, kudo ku ka nevojë për askes, që personat me aftësi të kufizuara të jenë më të dukshëm dhe të marrin më shumë pjesë në shoqëri.”

Historia e Bernardës ngërtheu shikuesit dhe fitoi duartrokitje dhe ovacione nga të rinjtë dhe të rejat e Kamzës dhe unë dola më shpresën që ata, kur të hedhin hapin jashtë asaj salle të duan të kthehen përsëri dhe gjithashtu të ndjejnë nevojën për të respektuar dhe për t’u solidarizuar me secilën vajzë a djalë me aftësi të kufizuar që kanë në rrethin e tyre. 

Studentët e mjekësisë kundërshtojnë 5 vjeçarin me detyrim

Studentët e degës së mjekësisë së përgjithshme marshuan të shumtë sot nga fakulteti i tyre drejt Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve. Prej ditësh ata kundërshtojnë propozimin e dy ministrive, të Arsimit dhe të Shëndetësisë, mbi detyrimin për të punuar për tre vite radhazi pas përfundimit të studimeve, në të kundërt rritjen e tarifës universitare në shifrën prej 5000 eurosh. Studentët pohojnë se propozimi ministror cënon haptazi të drejtën e tyre për studime, për të zgjedhur lirisht ushtrimin e profesionit, si dhe mbart nota imponuese dhe presioni kundrejt tyre. Ata bëjnë me dije se janë njoftuar së fundmi për faktin që Ministria e Arsimit bashkë me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Rektoratin e Universitetit po hartojnë një draft-propozim që i vë studentët e degës Mjekësi e Përgjithshme të Fakultetit të Mjekësisë përballë dy zgjedhjeve të detyruara: ose të pranojnë të punojnë si mjekë të përgjithshëm për tre vite me radhë pas përfundimit të studimeve ose në të kundërt u duhet të paguajnë një tarifë studimi prej 5000 euro. Kjo tarifë, sipas studentëve e rrit 13 herë tarifën e studimit krahasur me atë çka paguajnë aktualisht, kosto e cila edhe aq sa është mbetet ndër më të lartat ndër fakultete, pohojnë ata.
 

Grupi Ata në Kamëz: Shumë gra i kemi humbur. Por, kemi edhe shumë gra për të ruajtur

E mërkura tronditi qytetin e Kamzës edhe gjithë Shqipërinë me ngjarjen makabre që solli humbjen e jetëve të tre grave. Mevlute Hysa, Hasime Dafku, Etleva Kurti u vranë më 1 mars në Kamëz nga Dan Hutra, i dënuar për dhunë në familje, vrasje, pengmarrje dhe grabitje. Ai u la i lirë më 16 shkurt pas tetë muajsh i arrestuar për dhunën e ushtruar ndaj Elena Hysës, ish-bashkëjetuesja e tij që mbeti e plagosur në sulmin e të mërkurës.

Për aktivistet/ët e Grupit Ata në Kamëz, ky akt i radhës i femicidit ka sjellë zi e vaj në qytet. Ata shpalosën ditën e djeshme një banderolë me mbishkrimin “Kamza në zi për gratë”. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale gjithashtu përcollën reagimin e tyre mbi këtë terror dhe akuzuan shtetin me instituticionet e tij si monopol të dhunës dhe kontrollit. 

Rindërtimi si dhuratë, pa pretendime mbi të

Kanë kaluar tre vite që prej fatkeqësisë natyrore të tërmetit, që ngjau më 26 nëntor 2019, dhe ndryshe nga çfarë propagandohet ditë për ditë nga rrjetet sociale të pushtetit, shumë banorë janë ende të parehatuar dhe të shqetësuar për kushtet e jetesës në banesat e reja. 

Disa prej banorëve të Valiasit, zonës së shpallur për rindërtim dhe zhvillim të detyruar me vendim nr. 22/2020, kanë kontaktuar redaksinë tonë dhe na kanë ftuar për të parë më nga afër apartamentet dhe punimet e bëra në to. Ata shprehen se janë të pakënaqur mbi mënyrën e shpërndarjes së apartamenteve. Ka ndër ta që hedhin dyshime për ndarje jotransparente dhe të bëra “me njohje dhe me fuqi”. Të tjerë kanë pakënaqësi mbi cilësinë e punimeve të bëra. Të gjithë shprehen se ankesat e tyre pranë bashkisë Kamëz nuk jane mirëpritur, përkundrazi, u është kërkuar ‘mirënjohje’ pasiqë u kanë falur shtëpi të reja. Rrjedhimisht, mbi ‘gjënë e falur’ nuk ke të drejtë të kesh pretendime. 

Unë bërtita JO

Mbrëmjen e djeshme, qindra qyetare/ë u mblodhën në Sheshin “Nënë Tereza” në solidaritet me vajzën 11-vjeçare të përdhunuar në Prishtinë. Pas manifestimeve në Prishtinë dhe Shkup, në kryeqytet u marshua me thirrjen “Unë Bërtita Jo”.
Nëpërmjet pankartave, shumë prej protestuesëve zgjodhën të shprehnin reagimin e tyre ndaj këtij rasti të radhës ndaj vajzave e grave, ndërsa në fjalët e mbajtura iu mëshua përsëri thirrjes për edukim seksual dhe dënim të shtuar ndaj autorëve të këtyre krimeve.
“Edukoni çunat”, “Mos më prek”, ” 7 orë, 5 djemë, vajza 11 vjeç” ishin disa nga thirrjet e tjera që shoqëruan marshimin.

Ditët e bjeshkimit në Gjoçaj

Stani i Ademit shtrihet në një lëndinë malore me lisa të rinj dhe tokë e lagësht. Burimi i ftohtë i ujit brenda stanit e mban atë të fresket edhe në mesditë gushti. Ne na bie të ecim gjatë me të duke na pri shtigjeve. E pyesim herë pas here, me frymë të mekur nga ngjitjet nëse është lodhë. ‘Jo ore, hiç fare’ – na përgjigjet prerazi. E pyesim se çfarë e mban kaq në formë dhe ai na e kthen, po aq prerë: “Në formë më mban vendi këtu, natyra, klima, ajri shumë i pastër, ujë i kristaltë. Asht ujë kurues, këto na mbajnë në formë, ky vend.”. Prin i pari grupin prej dhjetë vetash, të gjithë më të rinj se ai. Kur i vonohemi rrugës, pak nga lodhja, pak nga joshja për të fotografuar çdo copë toke që shkelim, pak nga hutimi nëpër mjedra e boronica, na thërret ‘Hajdeni, rinia’- ndërkohë ‘rinia’ tërheq këmbët pas tij. 

Shteti të vret

Mijëra qytetarë u mblodhën sot për të kërkuar dorëheqjen e ministrit Çuçi, ministres Kumbaro, Drejtorit të Përgjithëm të Policisë Nano dhe pati ndër protestues që kërkuan edhe rrëzimin e qeverisë. Humbja e jetës së 7-vjeçares në bregdetin e Himarës është pasojë e politikave të kësaj qeverie sipas protestuesëve, ndaj edhe përgjegjësit duhen ndëshkuar. Shumë prej qytetarëve kishin marrë fëmijët më vete, si për të treguar që ishin aty për ta, për të ardhmen e sigurtë të tyre.
Protestuesit u mblodhën përballë Ministrisë së Brendshme, nga ku nisën më tej marshimin drejt Kryeministrisë, ku gjithashtu ndezën qirinj dhe thirrën për drejtësi dhe marshimi u mbyll në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në ballë të Presidencës. Përveç ndezjes së qirinjve, qytetarët patën përgatitur edhe pankarta të ndryshme me mesazhin kryesor, “Shteti të vret”.

Liria s'është krim, vjedhja po

Dhjetra gazetarë u mblodhën poshtë zyrës së kryeministrit për të shprehur solidaritet me gazetarin Klevi Muka, të cilit Edi Rama i vendosi masën e riedukimit. Sjellja e vazhduar denigruese e Ramës ndaj gazetarëve pati shpërfaqjen e radhës para disa ditësh kur ai “dënoi” Mukën për 3 muaj me moslejim në konferencat e tij, ashtu siç ka bërë dhe përpara disa kohësh me kolegen e tij, Ambrozia Meta. Gazetarët në fjalën e përbashkët të mbajtur bënë thirrje për ndalim të qasjes së gabuar të kreut të qeverisë ndaj tyre.
Me akte simbolike si mbulimi i gojës dhe me pankarta, “Liria s’është krim, vjedhja po” një ndër to, ata kërkuan respektimin e profesionit të tyre dhe lirisë për të ushtruar të drejtat që u takojnë.
Kjo është një pjesë e deklaratës së aktivisteve të Kolektivit Feminist, që sot ndërmorën një aksion në mbështetje të vajzës 20-vjeçare që ra pre e dhunës të shumëanshme pas zbulimit të një lidhje jashtëmartesore.
Ndonëse të pakta në numër aktivistet udhëtuan drejt Librazhdit për të treguar se ky rast është një nga rastet e radhës që dëshmojnë dhunën sistematike ndaj vajzave dhe për të tubuar pafajësinë e vajzës së dhunuar. Tek qytetarët e Librazhdit ky aksion ngjalli kureshtje por të paktë ishin ata që shprehën mendim rreth çështjes.

Nuk mban më ujë pilafi

Rikthehen protestat kundër rritjes së çmimeve në kryeqytet. Me moton “Nuk mban më ujë pilafi”, nëpërmjet rrjeteve sociale dhe takimeve me qytetarë, Organizata Politike thirri protestën e sotme.
Nafta që sot shitet 258 lekë, por edhe çmimet e produkteve të tjera duke përfshirë edhe ato të shportës që sa vijnë e rriten po
e bëjnë mbijetesën më të vështirë sipas qytetarëve dhe aktivistëve.
“Rama e pi një kafe ndoshta 500 lekë, kurse unë e kam pensionin 200 lekë në ditë”: tregoi një pensioniste në fjalën e saj përgjatë protestës. Ajo shtoi gjithashtu se nuk e kupton se çfarë presim ende si popull që nuk ngrihemi të kërkojmë një jetë dinjitoze.
Manifestimi nisi në sheshin “Skënderbej”, për tu pasuar nga një marshim drejt Kryeministrisë, ku protestuesit në fjalët e tyre ngritën problematikat dhe shqetësimet e tyre.

Aksion në Librazhd, Kolektivi Feminist: Solidaritet

“Ne jemi mbledhur sot në Librazhd, për të shprehur solidaritetin tonë me vajzën e re nga Librazhdi. Njëkohësisht, dënojmë dhunën e ushtruar ndaj saj dhe i rikujtojmë medias detyrën e saj informuese dhe qytetare. Në asnjë rrethanë, dhuna NUK miratohet dhe nxitet më tej, veçanërisht nga media.”
Kjo është një pjesë e deklaratës së aktivisteve të Kolektivit Feminist, që sot ndërmorën një aksion në mbështetje të vajzës 20-vjeçare që ra pre e dhunës të shumëanshme pas zbulimit të një lidhje jashtëmartesore.
Ndonëse të pakta në numër aktivistet udhëtuan drejt Librazhdit për të treguar se ky rast është një nga rastet e radhës që dëshmojnë dhunën sistematike ndaj vajzave dhe për të tubuar pafajësinë e vajzës së dhunuar. Tek qytetarët e Librazhdit ky aksion ngjalli kureshtje por të paktë ishin ata që shprehën mendim rreth çështjes.

"Ulni çmimet", mijëra qytetarë në protestë përballë Kryeministrisë

Me dhjetra mijëra qytetarë të Tiranës dhe gjithë Shqipërisë kanë mbushur sot Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të protestuar kundër rritjes së çmimeve. Kjo ishte dita e katërt e protestave që kanë nisur pas rritjes së vlerës së shitjes së karburantit këtë fillim Marsi. Manifestimi nisi në Sheshin “Skënderbeu”, nga ku mijëra qytetarë marshuan për tek godina e Kryeministrisë. Në ballë të tyre shpalosej banderola “Boll na vodhët”, thirrje-akuzë që i drejtohet klasës politike të 30 viteve që pas rënies së regjimit diktatorial.

Protestojmë për liri

“Protestojmë për liri”, me këtë thirrje kryesore gra e vajza marshuan sot në Ditën Ndërkombëtare të Gruas. Manifestimi i thirrur nga Kolektivi Feminist sot kishte si kërkesë themelore lirinë e gjithëkahshme të gruas.
Në fjalën e mbajtur në nisje të marshimit u bë thirrje për liri për të gjitha gratë kudo që ndodhen:
– Lirinë per të jetuar të sigurta një jetë pa dhunë;
– Lirinë për të thyer stereotipet gjinore;
– Lirinë për kushte të dinjitetshme pune dhe barazi në paga;
– Lirinë për të mos u diskriminuar në baza të racës, statusit ekonomik, identitetit gjinor, etnisë, moshës apo preferencave seksuale;
– Lirinë për një jetë pa luftë dhe shtypje;
– Lirinë për të pushuar dhe për t’u kujdesur për veten;
– Lirinë për t’u organizuar në sindikata, kolektive e grupime komunitare;
– Lirinë për të qënë vetvetja;
– Lirinë për të menduar dhe vepruar;
– Lirinë për të imagjinuar dhe ndryshuar veten dhe botën;
– Lirinë për të dashuruar këdo.
Marshimi nisi tek sheshi “Skënderbeu” dhe u mbyll tek Kryeministria, para së cilës protestueset e akuzuan si institucion dhunues. Kabineti qeveritar me shumicë gra është farsë, sipas aktivistëve, me politikat që nuk shkojnë aspak përkrah luftës për barazi.

Banorët e Paskuqanit bllokojnë Unazën e Madhe

Devijimi i projektit të Unazës së Madhe i ka nxjerrë edhe këtë të martë banorët e Paskuqanit dhe Laprakës në rrugë. Ata bllokuan qarkullimin e mjeteve për një orë në kryqëzimin që lidh Unazën e Madhe me Bulevardin e Ri duke shkaktuar radhë të gjata.
Banorët e Laprakës treguan se në mënyrë jo zyrtare u kishin thënë që brenda 8 ditëve duhet të linin shtëpitë. Kërkesa ndaj ARRSh-së dhe institucioneve është të lënë lojërat dhe të marrin në konsideratë mundin e tyre.
Patronazhistët janë rikthyer sërish në funksion të qeverisë sipas banorëve dhe po mashtrojnë banorët që të mos marrin pjesë në protesta. Kërcënime ka pasur gjithashtu për ata që janë të punësuar në sektorin publik ose kanë familjarë të punësuar.
Në mbyllje të protestës, ata u kërkuan qytetarëve që të solidarizohen me ta gjithashtu dhe jo vetëm me ukrainasit.

HET ВОЙНЕ - JO LUFTË

Svitlana Luzina fizikisht ndodhet në Shqipëri, por mendjen e ka në Ukrainë. Bashkëshorti i saj është diplomat në Ambasadën e Ukrainës në vendin tonë, arsyeja pse është dhe këtu, por të birin e ka në Ukrainë e për të cilin po kujdesen prindërit e saj. Aksionin e solidaritetit me popullin e Ukrainës, të zhvilluar sot në Tiranë përballë Ambasadës Ruse, Svitlana e sheh si një akt shprese.
“Gjendja është e papërshkrueshme, bashkëshorti ende nuk arrin ta besojë që përplasjet kanë nisur. Jam shumë e shqetësuar për djalin tim tetë vjeçar dhe familjarët e mi edhe ndihem e paaftë të bëj asgjë, përderisa unë nuk shkoj dot atje dhe ata nuk munden të fluturojnë për këtu. Më jep shpresë solidariteti dhe kjo që po shoh sot këtu, më vjen mirë që njerëzit po reagojnë.”- tregoi Znj. Luzina teksa merrte pjesë në aksionin e sotëm.
Thirrja për tu mbledhur sot në shenjë solidariteti me Ukrainën erdhi nga rrjetet sociale dhe dhjetra njerëz u mblodhën duke shprehur kundërshtinë ndaj luftës.

“Ku do i çoni këto njerëz? A keni zemër?”

Kjo ishte thirrja e një prej banorëve të “5 majit” drejtuar parlamentarëve të Shqipërisë. Si çdo të enjte, prej javësh, edhe sot banorët e të gjitha zonave të Tiranës që preken nga investime publike protestuan përpara Kuvendit. Kërkesa për reagim veçanërisht i shkonte ministreve dhe deputeteve gra që hynin në godinë ndërkohë që Laureta Nikolli ende mbetet e izoluar në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë pas arrestimit më 22 shkurt. Liza Marku dhe gra të tjera protestuese kërkuan drejtësi dhe empati ndaj të shoqëruarëve, pasiqë janë arrestuar vetëm se mbrojtën pronën dhe se janë prindër e fëmijë të familjarëve që përpos shembjes së shtëpisë vuajnë edhe mungesën e të afërmëve.
Protestën e pasoi një marshim për tek Drejtoria e Përgjithshme të Policisë, ku edhe njëherë protestuesit bënë thirrje për lirimin e të arrestuarëve. Nesër pritet të mbahet seanca gjyqësore që përcakton masën për 5 banorët e shoqëruar.

22 fotografi të 22 shkurtit në lagjen "5 maji"

12 shtëpi u shemben dje për ti hapur rrugë ndërtimit të “Tirana Riverside” buzë lumit të Tiranës. Gjin Nikolli, Bekim Cerri dhe Laureta Nikolli janë disa nga protestuesit më të zëshëm të kauzës, shtëpitë e të cilëve u rrafshuan dje. Banorët rezistuan duke u përleshur me policinë, ndërkohë kjo e fundit përdori gazin lotësjellës dhe shoqëroi disa prej tyre në mënyrë që prishjet e shtëpive të vazhdonin. 

Shtëpia që fotografon Orestia

Orestia Kapidani është fotografe. Krijimtaria e saj rrok kryesisht dy troje gjeografike: Halle dhe Tiranë. Në vitin 2019, bëhet pjesë e ekspozitës “Shtatë fotografë shqiptarë. Një rezidencë” në Muzeun Kombëtar të fotografisë „Marubi“ në bashkëpunim me ArtHouse në Shkodër. Në këtë ekspozitë, ajo shpërfaq për publikun jetën e një lagjeje periferike ku jetojnë pakicat rome dhe egjiptiane, brenda qytetit të Shkodrës pas një gardhi i cili i ndan ata nga qytetarët e tjerë. Lentja nomade e Orestias ia del ta kapërcejë gardhin tashmë sedentar të dallimeve të ashpra shoqërore në qytetin e saj të vendlindjes

Protesta e banorëve të Zall Gjocajt kundër HEC-eve.

Ndalini HEC-et! Lërini lumenjtë të rrjedhin! Protesta e banorëve të Zall Gjocajt (Mat) dhe zonave përreth kundër HEC-eve, më 16 nëntor 2019

Kamëz, referendumi i parë në nivel lokal.

Kamëz,30 janar 2017. Referendum i parë në nivel lokal, pas hyrjes në fuqi të ligjit per vetëqeverisjen vendore, me kerkesë hapjen e një qendre rinore prane Pallatit të Kulturës së këtij qytetit. Nga kjo nismë u mblodhen 1300 firma.

Kamëz, prill 2017

Kamëz, prill 2017. Artistët izraelitë Effi & Amir duke ndërtuar hartën koceptuale bashkë me të rinj të tjerë.

Jeta në Kamëz​

Imazhe të ndryshme që pasqyrojnë jetën në Kamëz.