Qyteti-nyje, Kamza, shtrihet në fillin e hollë të jetës në zgrip, e tendosur në skaje. Aty nyjëtohen liria dhe informalja, e drejta dhe e përligjura, shtetërorja dhe njerëzorja, jeta jonë si nyje për t’u zgjidhur dhe ngërçi i artikulimit të mendimit të lirë.

Në njërin skaj të këtij qyteti shtrihet terreni imagjinar në të cilin projektohet dinjiteti i njeriut, dhë në skajin tjetër gjithë çka prodhon padija e njeriut të nxituar të kapë me vrull ritmin e urbanes. Në njërin skaj gjallon jeta e njeriut që kërkon të ndërtojë mbi mungesën dhe në skajin tjetër njeriu që kërkon të gjejë nyjet me jetën.

Kjo është nyja e parë që shënon fillimin e rrëfimit të ngjarjeve në një qytet i cili kërkon të bëjë dhe të zhbëjë nyjet e veta. Kjo nismë nga një grup të rinjsh do të lejojë që gjërat të dalin në sipërfaqe, të gjenden lidhjet mes ngjarjeve, vendeve, fenomeneve dhe synon që të krijojë një hapësirë të lirë ku secili qytetetar të shprehë mendimin e tij dhe të jetë pjesë aktive e saj.

Në trajtën e një gazete elektronike, do të paraqesim, zgjidhim dhe lidhim nyjet institucionale, kulturore, dhe historitë njerëzore që shkurtojnë dhe zgjasin fillin jetësor të qytetit…

image00001-1-scaled-1-768x576

Maturantët janë mbledhur edhe sot para Ministrisë së Arsimit për plotësimin e kërkesave që parashtruan në peticionin që dorëzuan ditën e djeshme.

zall gjocajn

nyje.al |01.06.2020 | Faqja zyrtare e aktivistëve për Mbrojtjen e Parkut Kombëtar Zall-Gjoçaj ka publikuar sot reportazhin e shkurtër për dëmtimet që

lajme-flash..-768x400

nyje.al | 31.05.2020 Lajmet Flash të Nyjes janë përmbledhje satirike javore e ngjarjeve më të rëndësishme nga Kamza, vendi dhe bota. Përmes

Zall Gjoçaj Destinacion

lajm |kauzë ambjentaliste |  25.05.2020 | nyje.al  Nuk janë të pakta herët që i kemi kushtuar hapësirë në platformën tonë çështjes së

Fejese ne kohe pandemie

Fejton | A. V | 25.05.2020 | nyje.al  -Me babën shokët e tu jan bo me fëmijë. Un du me gzu nej

Rruspa teatrit

Opinion | A. M | 25.05.2020 | nyje.al  Si shembja e Teatrit Kombëtar shkërmoq të gjithë puzzle-n mbi të cilin Edi Rama

Pajtohuni në buletinin tonë informativ.

Postimet e fundit
2-1024x552

Olsi Lelaj | 21.04.2020 | nyje.al  “Distancimi social” është bërë pjesë e zhargonit covidian, fjalorin e të cilit po e përvetësojmë përditë. Indeksi i tij përbëhet, ndër të tjera, nga shifra ku mbizotërojnë “përqindja” dhe

foto-per-socializem-pandemie-scaled-1

Përkthim | Analizë | Project Syndicate | 19.04.2020  Willem H. Buiter Duke na sjellë një tronditje veçanërisht shkundëse si në ofertë ashtu edhe në kërkesë, pandemia COVID-19 ka përmbysur pothuajse brenda natës debate të vjetra

kukesi me pa virus

A. V |19.04.2020 | nyje.al Nuk është se ne kuksianët reshtëm së ngrëni ushqime bio, as sepse ndaluam së qëni ata të maleve që nuk i tremben të ftohtit e viruseve, por ashtu siç pritej…

Furra-buke-225x300

Mariana Syla | 18.04.2020 | nyje.al  Zv.Ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli në përditësimin e situatës nga Covid-19 bën me dije se në 24 orët e fundit janë testuar 231 të dyshuar, prej të cilëve janë

martin-sanchez-LNYdatC3znA-unsplash-scaled-1-768x512

Përkthim | Analizë | Project Syndicate | 18.04.2020  Ricardo Hausmann Sa më shumë të duash të përmbash virusin e ri korona, aq më shumë do të kesh nevojë ta mbyllësh vendin tënd – dhe aq

foto-1-150x150

Mariana Syla | 17.04.2020 | nyje.al  Në vijim të informimit të përditshëm, Instituti i Shëndetit Publik bën me dije se në 24 orët e fundit në Shqipëri janë testuar 253 persona të dyshuar me Covid-

pavjo-scaled-1-768x503

Autori: Adam Tooze, publikuar me 9 prill 2020, në revistën Foreign Policy | Përktheu: Pavjo Gjini | Redaktoi: Genc Shehu   Të dhënat e fundit nga ShBA-ja provojnë se bota është në rënien e lirë

foto-per-tekstin-e-Ervin-Kaciut

Ervin Kaçiu |15.04.2020 | nyje.al   8 Prilli, Dita Ndërkombëtare e Romëve kaloi, por besoj që meritojnë më shumë se sa të kujtohen vetëm në një ditë. Veçanërisht këtë periudhë që është cilësuar si luftë